Uyğun qiymətə mənzil təminatının inkişafına dair Strateji Yol Xəritəsi müzakirə olunub
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzində Uyğun qiymətə mənzil təminatının inkişafına dair Strateji Yol Xəritəsinin icra vəziyyəti müzakirə olunub. Müzakirə zamanı İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin icraçı direktoru Vüsal Qasımlı bildirib ki, bu yol xəritəsinin həyata keçirilməsi üçün 2 strateji hədəfin, 6 strateji prioritetin və 18 tədbirin həyata keçirilməsi planlaşdırılıb. Bu tapşırıqlar əsasən 2020-ci ilədək qarşıya qoyulan uyğun qiymətə mənzil təminatının layihələndirilməsi və həyata keçirilməsi səviyyəsinin yüksəldilməsi, dövlət mülkiyyətində olan boş torpaq sahələrinin mənzil tikintisinə cəlb edilməsi nəticəsində layihələrin icra xərclərinin azaldılmasıdır.
Bundan başqa rəqabət mühitinin tam təmin edilməsi sayəsində layihələrin xərclərinə qənaət edilməsi, “MİDA” MMC-nin həyata keçirdiyi xidmətlərin böyük hissəsinin “Elektron hökumət” portalı vasitəsilə yerinə yetirilməsi, urbanizasiya probleminin azalması, mənzillərin orta inşaat müddətinin azaldılması, bu günədək mənzillə təmin edilməyən qaçqın və ya məcburi köçkünlərin mənzil şəraitinin yaxşılaşması və ölkənin tikinti sektoruna xarici investisiyaların cəlb edilməsi əsas məqsədlərdəndir.
Qeyd edək ki, “Azərbaycan Respublikasında uyğun qiymətə mənzil təminatının inkişafına dair Strateji Yol Xəritəsi”nə dair müzakirələrdə Prezident Administrasiyası, Azərbaycan Respublikasının Mənzil İnşaatı Dövlət Agentliyi, Ədliyyə Nazirliyi, İqtisadiyyat Nazirliyi, “Azərbaycan İnvestisiya Şirkəti” ASC, “MİDA” MMC və Azərbaycan Respublikasının İpoteka və Kredit Zəmanət Fondunun nümayəndələri iştirak edib.

The Center for Analysis of Economic Reforms and Communication hosted the discussion on the state of implementation of the Strategic Roadmap for the Development of Housing Provision at a Reasonable Price.
Vusal Gasimli, Executive Director of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication, noted that for achieving tasks set in the document by 2020, it was planned to implement measures on 2 strategic targets, 6 strategic priorities, and 18 measures.
According to the objectives, until 2020 it is necessary to complete the design of housing at a reasonable price and increase the level of implementation, as well as reduce the cost of implementing projects by using free public land in housing construction.
In addition, the main goals are to save funds on projects by ensuring a competitive environment, providing most of the services presented by MIDA LLC through the Electronic State portal, reducing the problem of urbanization, shortening the average housing construction period, improving the living conditions of refugees and internally displaced persons not provided with housing until today, as well as attracting foreign investment in the country's construction sector.
The discussions on the Strategic Roadmap for the Development of Housing Provision at a Reasonable Price were attended by representatives of the Presidential Administration, the State Housing Agency of the Republic of Azerbaijan, the Ministry of Justice, the Ministry of Economy, Azerbaijan Investment Company OJSC, MIDA LLC, and the Mortgage Guarantee Fund of the Republic of Azerbaijan.