“Dövlət proqramlarının tərtibi, icrası, monitorinqi və qiymətləndirilməsi Qaydası təsdiq edilib.
Prezident İlham Əliyevin müvafiq Fərmanı ilə “Dövlət proqramlarının tərtibi, icrası, monitorinqi və qiymətləndirilməsi Qaydası” təsdiq edilib. Yeni qaydalar “İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin Nizamnaməsində dəyişikliklər edilməsi haqqında” Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2016-cı il 13 iyul tarixli Fərmanına uyğun olaraq hazırlanıb. Yeni Qaydaya əsasən, layihənin hazırlanması prosesində ölkənin sosial-iqtisadi inkişafının əsas istiqamətləri və prioritetləri, habelə aidiyyəti qurumların təklifləri, dünya təcrübəsi, müvafiq sahələrdə keçirilən digər layihələrlə qarşılıqlı təsirin qiymətləndirilməsi nəzərdə tutulur. Qayda layihəsi dövlət proqramları üzrə müəyyən edilən əlaqələndirici qurumlara dövlət proqramında qeyd olunan hər bir tədbir və alt-tədbirlərin vahid koordinasiya orqanı tərəfindən nəzarətin təmin olunmasına zəmin yaradır. Yeni Qaydanın qəbulu ilə dövlət proqramlarının monitorinq və qiymətləndirilməsinə həm fəlsəfi, həm də metodoloji baxış bucağı dəyişir.Eləcə də, fəaliyyət əsaslı monitorinq və qiymətləndirmədən, artıq nəticəəsaslı monitorinq və qiymətləndirməyə keçidi müşahidə edilir. Bu, o deməkdir ki, artıq müvafiq icraçı orqanlar qarşısında monitorinq və qiymətləndirilmə zamanı, “onlar bunu ediblər?” sualı deyil, “nə olsun (so what ?)” sualı qoyulacaq. Yəni görülən işin icra olunub-olunmaması deyil, konkret nəticə və təsirləri qiymətləndiriləcək. Dövlət proqramları hələ tərtib mərhələsində olarkən görüləcək işlərin monitorinq və qiymətləndirilməsi üçün konkret indikator göstəricilər müəyyən olunacaq. Bu göstəricilər isə əvvəlcədən müəyyən edilmiş icrası nəzərdə tutulan tədbirlər nəticəsində problemlərin hansı dərəcədə həll edilməsini müəyyən edən indikatorlar olacaq. Monitorinq və qiymətləndirmə prosesində artıq indikatorlar üzrə ilkin baza göstəricilərinin müəyyən olunması ilə tədbirlərin həyata keçirilməsindən əvvəlki (ex-ante) və sonrakı (ex-post) vəziyyətin müqayisəli təhlilinin aparılmasına imkan yaranır. Yeni qaydalar monitorinq və qiymətləndirmə üçün tərtib edilən indikatorların üç mərhələ üzrə təsnifatlaşdırılmasını tələb edir: ilkin, aralıq və yekun nəticə indikatorları. İndikatorların bu formada bölgüsü dövlət proqramlarının icrasından gözlənilən nəticələrin dövri olaraq monitorinq və qiymətləndirilməsinin aparılmasına imkan yaradır.
Yeni Qaydanın təsdiqi ilə monitorinq və qiymətləndirmənin aparılması üçün tərtib edilən suallar üç əsas göstərici effektivlik, uyğunluq və səmərəlilik kateqoriyaları üzrə tərtib olunacaq ki, bu da beynəlxalq səviyyədə tanınmış monitorinq və qiymətləndirmə metodologiyasıdır. Qeyd olunmalıdır ki, İqtisadi Əməkdaşlıq və İnkişaf Təşkilatı (OECD) və Dünya Bankı tərəfindən bu metodoloji çərçivədən istifadə edilir.

"The Regulations  of the Preparation, Implementation, Monitoring and Evaluation of State Programs"    was approved.
President Ilham Aliyev approved the Regulations of the Preparation, Implementation, Monitoring and Evaluation of State Programs. The new regulations were developed in accordance with the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan "On Amendments to the Charter of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication" dated July 13, 2016. According to the new regulations , the project development process will assess the main objectives and priorities of the country's socio-economic development, as well as the proposals of relevant agencies, world experience, interaction with other projects in relevant fields. The coordinating bodies appointed for the implementation of the state programs, provided for in the draft regulations , ensure that a single coordinating body controls the realization of each measure and sub-measure. With the approval of the new regulations, the approach to monitoring and evaluation is changing, both in terms of philosophy and methodology. Also, the process of transition from activity-based monitoring and evaluation to results-based monitoring and evaluation can be observed. It means that during the monitoring and evaluation, instead of the question "did they do it?" the relevant executive bodies will be asked the question “so what?". Thus, the assessment will cover not the work done, but the specific results and impacts of the measures taken. At the stage of preparation of state programs, specific indicators will be identified for subsequent monitoring and evaluation of work. These indicators will determine the extent to which problems have been resolved upon the implementation of the measures envisaged. During the monitoring and evaluation process, by defining initial baselines, it will be possible to carry out a comparative analysis of the situation before (ex-ante) and after (ex-post) implementation of measures. According to the new regulations, indicators designed for monitoring and evaluation should be classified into three stages: indicators of initial, intermediate, and final results. Such classification allows conducting monitoring and evaluation of the results expected from the implementation of programs regularly.
With the approval of the new regulations, questions for monitoring and evaluation will be categorized by efficiency, relevance, and rationality. Such an approach is considered an internationally accepted monitoring and evaluation methodology. The Organization for Economic Cooperation and Development (OECD) and the World Bank use this methodology.