İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzində “2018–2020-ci illərdə Azərbaycan Respublikasında rəqəmsal ödənişlərin genişləndirilməsi üzrə Dövlət Proqramı”nın monitorinq və qiymətləndirilməsinin ilkin nəticələri müzakirə edilib
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzində 12 oktyabr 2021-ci il tarixində “2018–2020-ci illərdə Azərbaycan Respublikasında rəqəmsal ödənişlərin genişləndirilməsi üzrə Dövlət Proqramı”nın monitorinq və qiymətləndirilməsinin nəticələri müzakirə edilib. "Rəqəmsal ödənişlərin genişləndirilməsi üzrə Dövlət Proqramı”nın monitorinq və qiymətləndirilməsinin nəticələrinə dair müzakirələrdə Mərkəzi Bank, İqtisadiyyat Nazirliyi, Maliyyə Nazirliyi, Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi, Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazliriyi, Təhsil Nazirliyi, Dövlət Turizm Agentliyi, Bakı Nəqliyyat Agentliyi  və digər qurumların nümayəndələri iştirak edib. Görüşlərdə 2018-2020-ci illərdə aidiyyəti qurumlar tərəfindən icra edilmiş tədbirlər, tapşırıqların icrası zamanı qarşıya çıxan çətinliklər və əldə olunan ümumi nəticələr barədə müzakirələr aparılıb.
Qeyd edək ki, Dövlət Proqramının həyata keçirilməsi üzrə Tədbirlər Planına uyğun olaraq icraçı qurumlar bir çox istiqamətlərdə fəaliyyət göstərib və müvafiq tədbirlərin icrasını həyata keçirib. Belə ki, icraçı qurumlar Dövlət Proqramında müəyyən edilmiş tapşırıqlara uyğun olaraq, rəqəmsal ödənişlərin institusional mühitinin daha da yaxşılaşdırılması, bank sektorunun yenidən canlandırılması, rəqəmsal ekosistemin formalaşdırılması və rəqəmsal ödənişlər üzrə maarifləndirmə və təbliğatın gücləndirilməsi istiqamətində fəaliyyət göstəriblər.
Əlavə olaraq qeyd edək ki, Dövlət Proqramının əsas fəaliyyət istiqamətlərinə uyğun olaraq ötən 3 il ərzində ölkələrdə əlverişli biznes mühitinin inkişaf etdirilməsi, vergitutma mexanizminin sadələşdirilməsi, vergi yükünün optimallaşdırılması üçün normativ hüquqi aktların layihələri hazırlanıb, rəqəmsal bankçılığın inkişaf etdirilməsi, yeni rəqəmsal ödəniş texnologiyalarının tətbiqi istiqamətində Ani Ödənişlər Sisteminin (AÖS) yaradılması, aşağı gəlirli əhali qrupları üçün pulsuz “Baza bank xidmətləri paketi”nin tətbiqi istiqamətində mühüm işlər görülüb.
Əlavə olaraq onu da qeyd edək ki, rəqəmsal ekosistemin inkişaf etdirilməsi ilə bağlı məsələlər “Rəqəmsal transformasiya sahəsində idarəetmənin təkmilləşdirilməsi haqqında” 2021-ci il 27 aprel tarixli Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Fərmanına əsasən qarşıdakı illərdə daha təkmil və prioritet formada davam etdiriləcəkdir.

On October 12,2021  The results of the monitoring and evaluation of the "State Program for the expansion of digital payments in the Republic of Azerbaijan in 2018-2020" were discussed at the Center for Analysis of  Economic Reforms and Communication.  Representatives from the Central Bank, the Ministry of Economy, the Ministry of Finance, the Ministry of Digital Development and Transport, the Ministry of Labor and Social Protection, the Ministry of Education, the State Tourism Agency, Baku Transport Agency and other agencies attended at the discussion on the results of monitoring and evaluation of the "State Program for the expansion of digital payments".  The meetings focused on the measures taken by the relevant agencies in 2018-2020, the difficulties encountered during the implementation of the tasks and the general results achieved.
It is worth noting that, In accordance with the action plan for the implementation of the State Program, the executive bodies have acted in many areas and implemented relevant measures. So that, In accordance with the determined tasks in the State Program, the executive bodies worked to further improve the institutional environment for digital payments, revitalize the banking sector, forming a digital ecosystem and strengthen awareness and promotion of digital payments.
Furthermore,  in accordance with the main areas of activity of the State Program, drafts of normative legal acts have been prepared for the development of a favorable business environment in the countries, simplification of the taxation mechanism, optimization of the tax burden over the past 3 years, important work has been done  in the fields of  developing digital banking, creating a System of Instant Payments (SIP) for the implementation of new digital payment technologies, and  a free "Basic Banking Services Package" for low-income groups.
In addition, issues concerning  the development of the digital ecosystem will be continued in a more advanced and priority form in the coming years in accordance with the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan dated April 27, 2021 on "improving governance in the field of digital transformation."