İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin (İİTKM) icraçı direktoru Vüsal Qasımlı “Azərbaycan Respublikasında milli iqtisadiyyat və iqtisadiyyatın əsas sektorları üzrə Strateji Yol Xəritələri” nin 2017-2020-ci illər üzrə monitorinq və qiymətləndirmə hesabatı”nı deputatlara təqdim edib.
Milli Məclisdə milli iqtisadiyyat və iqtisadiyyatın əsas sektorları üzrə Strateji Yol Xəritələrinin 2017-2020-ci illər üzrə monitorinq və qiymətləndirmə hesabatı müzakirə olunub.
Dekabrın 23-də Milli Məclisin İqtisadi siyasət, sənaye və sahibkarlıq və Aqrar siyasət komitələrinin, Azərbaycan Respublikasının İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzi ilə birgə “Azərbaycan Respublikasında Milli iqtisadiyyat və iqtisadiyyatın əsas sektorları üzrə Strateji Yol Xəritələrinin 2017-2020-ci illər üzrə monitorinq və qiymətləndirmə hesabatı"nın müzakirəsi keçirilib.
İclası açan İqtisadi siyasət, sənaye və sahibkarlıq komitəsinin sədri Tahir Mirkişili bildirib ki, müvafiq sənəd 2016-2021-ci illər ərzində iqtisadi islahatların dərinləşməsində, iqtisadi subyektlərin inkişafında, mikro, kiçik və orta sahibkarlıq fəaliyyətinin genişləndirilməsində, iqtisadi sahələrin rəqabət qabiliyyətinin yüksəldilməsində mühüm rol oynayıb. Qeyd olunan Strateji Yol Xəritələrində 2025-ci ilədək ölkənin iqtisadi sahələrinin rəqabət qabiliyyətliliyinin daha da gücləndirilməsi nəzərdə tutulub.
İclasda çıxış edən parlamentin Aqrar siyasət komitəsinin sədri Tahir Rzayev Strateji Yol Xəritəsində ölkənin kənd təsərrüfatı sahəsinin inkişafı ilə bağlı uzunmüddətli dövr üzrə inkişaf hədəflərini və ona nail olunması nəticələrini müsbət qiymətləndirib.
Sonra İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin (İİTKM) icraçı direktoru Vüsal Qasımlı “Azərbaycan Respublikasında mill iqtisadiyyat və iqtisadiyyatın əsas sektorları üzrə Strateji Yol Xəritələri” nin 2017-2020-ci illər üzrə monitorinq və qiymətləndirmə hesabatı”nı deputatlara təqdim edib.
Bildirilib ki, Strateji Yol Xəritələrinin uğurlu icrası nəticəsində 2025-ci ilə qədər ÜDM-də 3 faizdən çox orta illik real artımı təmin etmək məqsədinin əsası qoyulub. Belə ki, bu il ölkədə ÜDM-in real artımı 5,1 faiz, o cümlədən qeyri-neft ÜDM-in artımı 6,0 faiz, gələn il isə iqtisadi artımın 3,9 faiz təşkil edəcəyi proqnozlaşdırılır. Həmçinin qeyri-neft sektoru üzrə ixracın 2015-ci ildəki adambaşına 170 ABŞ dollarından bu il 260 ABŞ dollarına çatması deməyə əsas verir ki, 2025-ci ildə 450 ABŞ dolları hədəfinə nail olunması mümkündür. Hal-hazırda 2022-2026-cı illər üzrə ölkənin sosial-iqtisadi inkişaf strategiyası və tədbirlər Planı Hökumət tərəfindən hazırlanaraq aidiyyəti üzrə təqdim edilib.
Hesabatın müzakirəsində Milli Məclisin İqtisadi siyasət, sənaye və sahibkarlıq komitələsinin sədr müavini Əli Məsimli, deputatlar Vahid Əhmədov, Mahir Abbaszadə, Aydın Hüseynov, Məzahir Əfəndiyev, Müşfiq Cəfərov çıxış edərək fikirlərini səsləndiriblər, hesabata dair müsbət rəylərini bildiriblər.

Executive director of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC) Vusal Gasimli presented the monitoring and evaluation report of the “Strategic Roadmaps on the National Economy and Key Sectors of the Economy for 2017-2020” to the deputies.
The monitoring and evaluation report of the Strategic Roadmaps on the National Economy and Key Sectors of the Economy for 2017-2020 have been discussed at Milli Majlis.
On December 23, the Committee for Economic Policy, Industries and Enterprising and the Agrarian Policy Committee, together with Center for Analysis of Economic Reforms and Communication of the Republic of Azerbaijan held discussions on the monitoring and evaluation report of the “Strategic Roadmaps on the National Economy and Key Sectors of the Economy for 2017-2020”.
Chairman of the Committee for Economic Policy, Industries and Enterprising Tahir Mirkishili opened the meeting and said that the relevant document played an important role in the deepening of economic reforms , the development of economic entities, the expansion of micro, small and medium enterprises, increasing the competitiveness of economic sectors during 2016-2021. The Strategic Roadmaps envisage further strengthening the competitiveness of the country's economic sectors by 2025.
Speaking at the meeting, Chairman of the Agrarian Policy Committee Tahir Rzayev praised the long-term development goals of the country's agricultural sector and the results of their achievement in the Strategic Road Map.
Afterwards, Vusal Gasimli presented the monitoring and evaluation report of the “Strategic Roadmaps on the National Economy and Key Sectors of the Economy for 2017-2020” to the deputies.
As a result of the successful implementation of strategic roadmaps, the goal has been set to ensure an average annual real growth of more than 3% of GDP by 2025. Thus, real GDP growth in the country this year is forecasted at 5.1 percent, non-oil GDP growth at 6.0 percent, and economic growth is forecasted to be 3.9 percent next year. Also, the fact that exports in the non-oil sector increased from $170 per capita in 2015 to $260 this year suggests that the target of $ 450 in 2025 can be achieved. At present, the country's socio-economic development strategy and action plan for 2022-2026 have been prepared by the Government and submitted to the relevant authorities.
During the discussion of the report, Deputy Chairman of the Committee for Economic Policy, Industries and Enterprising Ali Masimli, deputies Vahid Ahmadov, Mahir Abbaszade, Aydin Huseynov, Mazahir Afandiyev, Mushfig Jafarov spoke and expressed their positive reviews on the report.