Prezident İlham Əliyevin Sərəncamına əsasən “Azərbaycan Respublikasının işğaldan azad edilmiş ərazilərinə Böyük Qayıdışa dair I Dövlət Proqramı” qəbul edildi;
Azərbaycan Respublikasının işğaldan azad edilmiş ərazilərində məsələlərin mərkəzləşdirilmiş qaydada həlli ilə bağlı Əlaqələndirmə Qərargahı "Böyük Qayıdışa dair I Dövlət Proqramı”nın səmərəli icrasının təmin edilməsi məqsədilə zəruri əlaqələndirmə tədbirləri görəcək;
Nazirlər Kabineti Dövlət Proqramında nəzərdə tutulmuş tədbirlərin icrasına nəzarəti və hesabatlılığı həyata keçirəcək;
Dövlət Proqramında nəzərdə tutulmuş tədbirlərin icrasının monitorinqini və qiymətləndirilməsini İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzi həyata keçirəcək;
Dövlət Proqramında nəzərdə tutulmuş tədbirlərin maliyyələşdirilməsi məqsədilə Maliyyə Nazirliyi və İqtisadiyyat Nazirliyi hər il, müvafiq olaraq, dövlət büdcəsinin və dövlət investisiya proqramlarının tərtibi prosesində maliyyə vəsaitinin nəzərdə tutulması üçün zəruri tədbirlər görəcəklər.

According to the Decree of President Ilham Aliyev, the "I State Program on the Great Return to the territories liberated from occupation of the Republic of Azerbaijan" was adopted;
The Coordination Headquarters for the centralized solution of issues in the liberated territories of the Republic of Azerbaijan will take necessary coordination measures in order to ensure the effective implementation of the "I State Program on the Great Return";
The Cabinet of Ministers will monitor and report on the implementation of the measures provided for in the State Program;
The Center for the Analysis and Communication of Economic Reforms will conduct monitoring and evaluation of measures provided for in the State Program;
In order to finance the activities provided by the State program, the Ministry of Finance and the Ministry of Economy annually take necessary measures to provide financial resources during the formation of the state budget and state investment programs, respectively.